Czym żyjemy w parafii

niemczyk

Zmarł

Stanisław Niemczyk

więcej

desert

Koncert zespołu Desert Hills

kościół - niedziela, 19 maja, g.19.00

więcej

pasja

Zapraszamy

rozpoczęcie g. 18.00

więcej


Święty Stanisław Kostka urodził się w grudniu 1550 roku w Rostkowie. Miał czworo rodzeństwa. Stanisław od najwcześniejszych lat życia wzrastał w religijnej atmosferze rodzinnego domu, o której tak pisze jego brat Paweł:

Rodzice postępowali z nami surowo i przyzwyczajali do modlitwy i uczciwości. Wszyscy nas upominali i brali udział w naszym wychowaniu, wszystkich czciliśmy, przez wszystkich byliśmy kochani.

Cytat ten jasno mówi o wielkim wpływie rodziców na życie Św. Stanisława. To oni dali mu podstawę wychowania, aby potem, wierząc w Boga, potrafił pokonać wiele przeciwności i stać się Jego doskonałym sługą.

Kiedy wyjechał kształcić się w Wiedniu, nauka nie szła mu początkowo zbyt dobrze. Dzięki sumiennej pracy i wytrwałości stał się po kilku latach jednym z najlepszych uczniów. Wśród kolegów odznaczał się pobożnością i skromnością. Wszystko to zawdzięczał swoim wychowawcom i rodzicom, którzy przekazali mu cenne wartości. Pokazuje to, jak ważna jest rola tych osób, jak wiele znaczy trud wychowania. Wychowywanie nie jest łatwe, ale daje wspaniałe owoce.

Kto w dzisiejszych czasach jest dobrym wychowawcą? Gdy patrzymy na fragmenty Pisma Świętego zauważamy, że Bóg wychowuje Naród Wybrany. Gdy Ci idą za Bogiem, otrzymują wiele darów i obdarzeni są wieloma łaskami. Gdy jednak robią odwrotnie, wpadają w pułapki ciemności. To początek drogi ku grzeszności, która kończy się śmiercią Izraelitów. Dlatego nie możemy tracić z oczu oblicza Ojca Niebieskiego. Powinniśmy otworzyć się na Jego łaskę i zacząć słuchać. Bóg mówi do nas na wiele sposobów. Zostawił nam między innymi Dekalog, w którym trzy przykazania dotyczą samego Boga, natomiast reszta dotyka kwestii relacji z bliźnimi. Czwarte przykazanie z wszystkich dziesięciu mówi: Czcij Ojca swego i matkę swoją. Niestety wielu z nas o tym zapomina. Rodzice często chcą przekazać tak wiele ważnych wartości lub poprosić dziecko o pomoc. Dlaczego jednak jest z tym problem? Dlaczego człowiek ucieka przed wskazówkami starszych osób? Czemu nie chce pomóc bliskiej osobie?

W dzisiejszych czasach na człowieka oddziałuje wiele bodźców – telewizja, internet, gwar spotykań z rówieśnikami, głośna muzyka. Człowiek może się łatwo w tym zatracić, jeżeli mądrze nie podejdzie do swojego życia. Dlatego tak ważna jest wytrwałość i otwartość na Boga, która daje siłę, by stawić czoła codziennym trudnościom.

Młodzi zastanawiają się dlaczego muszą słuchać starszych, poznawać Boga i postępować zgodnie z nauką Kościoła? Wszystko to dlatego, aby lepiej ich przygotować do życia. „Bo świat potrzebuje ludzi żywych”, którzy będą nieść ze sobą wartości jak Św. Stanisław Kostka. Dlatego na początku roku formacyjnego w szkole i w kościele, może warto wsłuchać się w głos Boga i tych, którzy pragną dla nas dobrego, mądrego życia, wychowują nas?

Wszystkim osobom rozpoczynającym własną formację w tym roku: młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, dzieciom pierwszokomunijnym, czy osobom należącym do grup parafialnych życzę, aby odnaleźli piękno i skarb Boga oraz odkryli, jak ważny jest w naszym życiu.

 

Ks. Kamil Skoczylas

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Każdy wie, że muzyka ma...
„Postępujcie jak dzieci światłości”...
Już wkrótce dzieci z naszej parafii...
Co roku księża w każdym dekanacie...
Niedawno mogliśmy przeżywać Światowe...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV środa miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 80 gości