Transmisję na żywo z naszego kościoła można obejrzeć TUTAJ.

Transmitujemy w niedzielę Msze św. o g. 7.00, 10.30, 12.00, i 18.00,
a w tygodniu Msze św. o g. 18.00.

Czym żyjemy w parafii?

synod

Inauguracja Synodu

galeria

kawiarenka

Kawiarenka Parafialna

Więcej

ministranci

Przyjęcie nowych ministrantów i lektorów

galeria

o.Hanzel
DNIA 2 GRUDNIA 2021 ROKU ODSZEDŁ DO DOMU OJCA, W WIGILIĘ SWOICH IMIENIN, W 85. ROKU ŻYCIA, 60. ROKU PROFESJI ZAKONNEJ I 53. ROKU KAPŁAŃSTWA  ŚP. O. FRANCISZEK KSAWERY OD ŚW. N.M. TERESY (LEON HANZEL) OCD - nasz rodak POLECAMY GO MODLITWOM NASZYCH PARAFIAN

Spotkania prowadzone we współpracy
ze Stowarzyszeniem "Opatrzność"

spotkanie dla młodzieży

Spotkanie dla młodzieży

więcej

zacheusz

Wspólnota Zacheusz

program na grudzień

spotkanie

Spotkanie dla mam z dziećmi

więcej

Ostatnio zmarli:

† PIOTR STANEK - pogrzeb -11 grudnia g.13.00
† STANISŁAW SŁOWIK - pogrzeb -9 grudnia g.13.00
† ROMAN JAKUBOWSKI- pogrzeb -30 listopada g.13.00

Dzisiaj rodzina, a szczególnie sakramentalne małżeństwo, jest wystawione na ciągłe ataki
i zawirowania. Współczesny świat podpowiada nam jedyną skuteczną receptę na problemy w związku. Nie układa się Wam, nie możecie się dogadać, seks już Was nie integruje, czujecie się wypaleni, małżonek Cię ogranicza – rozstańcie się. Poszukajcie szczęścia w innym związku, bo najważniejsze, to być szczęśliwym, a nie walczyć o coś co – według świata – nie ma przyszłości.

15 lat temu przed Bogiem i Kościołem przysiągłem mojej małżonce miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że jej nie opuszczę aż do śmierci. Bez względu na to, czy w zdrowiu, czy w chorobie, w dobrej czy złej doli – aż do końca życia. Przysiągłem również, że przyjmę i po katolicku wychowam potomstwo, którym Bóg Nas obdarzy. Ale co o małżeństwie czy rodzicielstwie może wiedzieć dwudziestoparolatek, który dopiero co – parę lat wcześniej – skończył studia i rozpoczął pracę. Oczywiście niewiele, zwłaszcza gdy przykłady rodzinne lub wśród starszych przyjaciół bywają różne – jak w każdym środowisku.

Domowy Kościół w życiu naszej rodziny pojawił się około 12 lat temu. Oczywiście w sposób standardowy w takich przypadkach – ksiądz w czasie kolędy zaprosił nas na spotkanie – przyjdźcie, zobaczcie i podejmiecie decyzję. Po kilku miesiącach zastanawiania się – a właściwie ociągania się – no bo na co nam to – przyszliśmy, zobaczyliśmy, a Pan Bóg zrobił resztę…

Domowy Kościół (DK) zwany inaczej Oazą Rodzin jest częścią Ruchu Światło-Życie. Został założony przez Sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego w 1973 roku. To właśnie w tym roku w Krościenku nad Dunajcem została zorganizowana pierwsza oaza wakacyjna. Był to wspólny wyjazd całych rodzin połączony z formacją małżonków, czyli spotkaniami mającymi pogłębić więź małżeńską oraz relację z Bogiem. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). W rozwoju DK ściśle współpracowała z ks. Franciszkiem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Jest to więc wspólnota integrująca całą rodzinę. Zarówno małżonkowie jak i dzieci mają w niej swoje miejsce. Inaczej niż w przypadku wielu wspólnot dorosłych, gdzie, nawet jeżeli jesteśmy oboje z małżonkiem, to nastawiamy się głównie na pogłębianie indywidualnej relacji z Panem Bogiem. W Domowym Kościele pracujemy wspólnie nad relacją małżeńską, pogłębiamy wzajemną więź i miłość, równocześnie dążąc do zacieśnienia relacji z Bogiem, bo im jesteśmy bliżej Boga – tym bliżej jesteśmy siebie.

W budowaniu tej jedności w małżeństwie i rodzinie pomaga nam regularna modlitwa osobista oraz codzienna modlitwa wspólnie z małżonkiem oraz wspólnie z dziećmi oraz czytanie i poznawanie Pisma Świętego, zarówno w formie regularnej lektury jak i modlitwy (indywidualnego rozważania). To również comiesięczny Dialog Małżeński, czyli szczera rozmowa ze współmałżonkiem – bez oceniania, bez wchodzenia w słowo – o wszystkich ważnych sprawach, radościach i troskach, zakończona wspólną modlitwą. Z Dialogu często wypływają postanowienia (reguła życia), będące podstawą systematycznej pracy nad sobą lub zmiany zachowania wobec małżonka, dzieci lub dalszych członków rodziny. Nieocenionym wsparciem są również wyjazdy wakacyjne – kilku lub kilkunastodniowe rekolekcje – na których, oprócz pogłębienia wiedzy i relacji z Bogiem, poznajemy inne rodziny – często z różnych części Polski – które również formują się w Domowym Kościele. Dzięki temu możemy się wzajemnie od siebie uczyć, rozmawiać na, często trudne tematy w atmosferze szczerości i zaufania. Pogłębiać relację z Bogiem w Eucharystii czy w czasie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Nasze dzieci mają możliwość zabawy i integracji z rówieśnikami z rodzin, dla których wychowanie chrześcijańskie również ma wartość. Powyższe elementy nazywane są zobowiązaniami, a może lepiej – szansami – po prostu na lepsze życie w relacji z małżonkiem, dziećmi i Bogiem.

W tej drodze nie jesteśmy sami. Naszym wsparciem jest Krąg, czyli grupa 4-7 małżeństw, najczęściej z jednej parafii, z którymi spotykamy na comiesięcznych spotkaniach w domach poszczególnych małżeństw. W czasie spotkania Kręgu przy niewielkim posiłku dzielimy się życiem, czyli wydarzeniami, troskami lub radościami w naszych rodzinach od ostatniego spotkania. Następnie modlimy się wspólnie rozważając fragment Pisma Świętego, krótką modlitwą własnymi słowami i dziesiątką różańca. Trzecią częścią spotkania jest formacja, w czasie której dzielimy się trudnościami i radościami w realizacji zobowiązań oraz przemyśleniami i rozmową na ustalony wcześniej temat, dotyczący np. małżeństwa, rodziny lub relacji. Nieocenionym wsparciem jest również kapłan, który dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z tematem formacyjnym lub wyjaśnia nam stanowisko Kościoła w nurtujących nas sprawach.

Dla mnie osobiście Krąg i Domowy Kościół to wspólnota ludzi pewnych. Pewnych swojej wiary i wartości chrześcijańskich, które chcą przekazać dzieciom. Ludzi, dla których małżeństwo stanowi drogocenny skarb - świętość – którzy pielęgnują wzajemną miłość i relację ze sobą i z Bogiem. To wspólnota osób, na których zawsze mogę polegać – bez względu na to, w jak trudnej sytuacji się znajduję. Nie ma znaczenia, czy to choroba, kryzys w małżeństwie czy też zwykłe codzienne sprawy. Będąc we wspólnocie wiem i czuję, że wiele osób wspiera moje małżeństwo modlitwą i my również modlimy się za pozostałe rodziny. Krąg jest przestrzenią szczerej rozmowy, bez oceniania, obmowy czy wyśmiewania, miejscem, gdzie zawsze mogę liczyć na wysłuchanie, pomoc i wsparcie. To również miejsce wspaniałej zabawy i integracji – budowania relacji z prawdziwymi przyjaciółmi, na których można polegać.

W naszej parafii wspólnota Domowego Kościoła to trzy Kręgi – łącznie 15 małżeństw w różnym wieku, które wspólnie postanowiły odkrywać Boga we współmałżonku oraz Sakramencie Małżeństwa. Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny, które chciałyby – wspólnie z nami – uczyć się i szukać drogi do Boga.

Sebastian Gawęda

Artykuły z Gazetki Parafialnej
Najświętsza Maryja Panna...
Co roku, gdy rozpoczyna się A dwent...

Msze św.

W tygodniu: 7.00 i 18.00
W niedziele i święta: 7.00, 10.30, 12.00, 18.00, w kaplicy w Nałężu: 9.00

Msze św. w lipcu i sierpniu

Poniedziałek, wtorek, środa: 7.00
Czwartek, piątek, sobota: 18.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie przed Mszą św.
I czwartek m-ca od 16.30
I piątek m-ca od 16.00

ODWIEDZINY CHORYCH

w ostatnią sobotę miesiąca od 8.30

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek i piątek: 8.00 - 9.00
Środa i czwartek: 16.00 - 17.00
W uroczystości i święta nieczynna

KANCELARIA W LIPCU I SIERPNIU

Poniedziałek po Mszy o godz. 7.00
Piątek po Mszy o godz. 18.00

PORADNIA RODZINNA

II i IV poniedziałek miesiąca: 17.00-18.00
tel. 600 722 631

NABOŻEŃSTWA

w tygodniu i w niedziele: 17.30

RORATY

od poniedziałku do piątku: 6.00, 18.00
w sobotę: 9.00

DROGA KRZYŻOWA

dla dzieci: czwartek 17.15
dla dorosłych i młodzieży: piątek 17.15

GORZKIE ŻALE

z kazaniem pasyjnym: niedziela 17.15

ODPUSTY W PARAFII

w kościele: niedziela Trójcy Świętej
w Nałężu: niedziela po wspomnieniu Św. Jana Nepomucena

Odwiedza nas 183 gości