Kim jesteś, o Pani?
Kim jesteś, o Niepokalana?
Nie mogę zgłębić,
co to jest być stworzeniem Bożym.
Już przechodzi me siły zrozumieć,
co znaczy
być przybranym dzieckiem Bożym.
A Ty, Niepokalana - kim jesteś?
Nie tylko stworzeniem,
nie tylko dzieckiem przybranym,
ale Matką Bożą, i to nie przybraną,
tylko Matką, ale rzeczywiście
Bożą Matką.
św. Maksymilian Maria Kolbe
Kiedy czytamy List św. Pawła do Efezjan, apostoł przypomina nam pragnienie Boga, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem (Ef. 1,4). Dążymy do świętości, podejmując nieustanną walkę z naszymi słabościami, wadami i przede wszystkim z grzechem. Dlatego potrzeba nam nieustannie pamiętać o tym, że Bóg nie pragnie naszej zguby lecz wiecznego szczęścia. Posłał przecież na ziemię Syna, aby wykupił nas z niewoli grzechu. Stąd Niepokalane Poczęcie, pomimo iż związane jest jedynie z Maryją, to stanowi dla każdego z nas znak będący zapowiedzą naszego wyzwolenia z niewoli grzechowej, z tego wszystkiego, co burzy nasze wzajemne relacje oraz relacje z Bogiem. Od zmazy grzechowej Bóg zachował jedynie Maryję, aby przygotować Ją na Matkę swojego Syna. Prawda o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej była żywa w sercach ludu Bożego od początku, a ukoronowaniem było ogłoszenie dogmatu 8 grudnia 1854r. przez papieża Piusa IX.
Papież Pius IX w bulli Ineffabilis Deus podkreślił, że Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, gdyż Bóg wybrał Ją na Matkę swojego Syna. W 1858 r. w Lourdes w ostatnim objawieniu młodej Bernadetcie Soubirous, Matka Boża potwierdziła swój dogmat, mówiąc: „Jam jest Niepokalane Poczęcie”, powtarzając w ten sposób nieomylną deklarację błogosławionego Piusa IX. Czcicielem Maryi Niepokalanie Poczętej był św. o. Maksymilian Kolbe, który poświęcił się służbie Niepokalanej, wcielaniu w życie dogmatu Niepokalanego Poczęcia. 16 października 1917r. jeszcze jako kleryk założył ruch Maryjny nazwany Rycerstwem Niepokalanej.
Polacy od początku swych dziejów czcili Maryję i niezachwianie wierzyli w Jej Niepokalane Poczęcie. Kult Niepokalanej szerzono zwłaszcza za pomocą różnego rodzaju twórczości. Powstają pieśni, poematy, hymny pochwalne, bractwa przy klasztorach franciszkańskich.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym i przypada na dzień 8 grudnia. To dar ofiarowany Maryi, ale nie zapominajmy, że to również znak dla nas, dzięki któremu możemy każdego dnia uświadamiać sobie, jak bardzo Bóg każdego z nas kocha.
Autor: Jadwiga Szeląg
Źródła: www.mbludzm.pl, www.parafiabanino.pl