11 Listopada to szczególna data w naszej historii i niewątpliwie jeden z najważniejszych dni dla każdego Polaka. Po 123 latach niewoli i skreślenia naszego Państwa z map Europy, Polska zaczynała odtwarzać swoją Państwowość. Dzień ten jest także symboliczną datą zakończenia jednej z najkrwawszych wojen w dziejach ludzkości, a mianowicie, I Wojny Światowej.
Jednak droga do niepodległości była długa i pełna trudności. Polacy musieli walczyć, organizować się i dążyć do wolności przez wiele dziesięcioleci. Wielu bohaterów narodowych oddało życie za ideały niepodległościowe. Dlatego też 11 listopada jest dniem, w którym hołdujemy ich bohaterstwu. Odrodzone Państwo polskie borykało się z wieloma problemami. Przede wszystkim nasza Ojczyzna powstała na gruzach trzech różnych zaborów. Ziem zagarniętych przez Rosję, Niemcy i Austrię. Na każdej z tych ziem posługiwano się oddzielną walutą, istniał inny system gospodarczy itp. Jednym słowem odradzanie naszej niepodległości było heroicznym i niełatwym wyzwaniem.
11 listopada to dzień, w którym cała Polska celebruje swoją niepodległość. Uroczystości odbywają się w całym kraju. Najważniejszym punktem jest wspólna modlitwa i msze święte w kościołach, gdzie pamięć o tych, którzy walczyli o wolność, jest szczególnie pielęgnowana. Obchodząc kolejny raz Święto Niepodległości powinniśmy zwłaszcza dzisiaj pamiętać, że raz zdobyta wolność nie jest nam dana na zawsze. Patrząc na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i sytuację na bliskim wschodzie powinniśmy szczególnie doceniać naszą wolność i mądrze z niej korzystać.
Dzień Niepodległości to nie tylko historia, to także współczesność i przyszłość. To okazja do refleksji nad znaczeniem wolności i niepodległości w dzisiejszym świecie. Polska jako suwerenne państwo ma wpływ na kształtowanie swojej przyszłości, na kształtowanie swojego losu. Duma narodowa jest silnym motywatorem do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego, współpracy międzynarodowej i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego to święto, to nie tylko uczczenie przeszłości, ale także inspiracja do działania na rzecz lepszej przyszłości.
Warto w tym miejscu przypomnieć słowa św. Jana Pawła II. „Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości”. Wielu ludzi uważa, że historia naszego kraju i historia w ogóle nie jest interesująca i potrzebna. Jednak ilu z tych ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie będziemy wyciągać wniosków z naszej przeszłości, to nigdy nie zbudujemy lepszej przyszłości. W tym szczególnym dniu oprócz pamięci o tych, którzy oddali życie za nasz kraj pamiętajmy też o tym, że są kraje gdzie nadal o ten pokój trzewa walczyć. Pamiętajmy, że są kraje, w których codzienność jest walką o przetrwanie. Dlatego oprócz wdzięczności, którą wyrażamy Bogu i naszym przodkom, prośmy też o pokój dla nas i całego świata.
Nie dajmy się podzielić i skłócić, bo naród który jest wewnętrznie skłócony i po-dzielony nie jest w stanie utrzymać swojej wolności. Jak napisał św. Jan XXIII w swojej encyklice „Pacem in terris”: „POKÓJ NA ZIEMI, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga”.
Myśląc o naszej wolności pamiętajmy o tych, którzy o nią muszą walczyć . i szanujmy sobie to, co mamy. „Ojczyznę wolną racz zachować Panie!”
Mateusz Bednarz