Transmisja online

Msze św.

W NIEDZIELE

w kościele - 7.00, 10.30, 12.00, 18.00
w kaplicy - 9.00

W TYGODNIU

codziennie - 7.00 i 18.00

Twoja Biblia

Żyjemy w czasach głębokiego kryzysu w Kościele. Szczególnie jest to widoczne na zachodzie Europy, ale kryzys nie omija także Polski, czego przejawem są liczne apostazje osób zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Kryzys nie omija niestety największej świętości, jaką mamy dostępną podczas naszego ziemskiego wygnania, mianowicie LITURGII. Biskup Astany, Athanasius Schneider, znany z silnej obrony tradycyjnych nauk kościoła i praktyk liturgicznych, stwierdził nawet, że żyjemy w czasach niewoli liturgicznej. Trudno się z nim nie zgodzić widząc liczne nadużycia i protestantyzację Mszy Świętej: cedowanie ofiarniczego charakteru mszy, a wysuwanie na pierwszy plan jej aspektu jako uczty; wplatanie w eucharystię „upiększaczy” niezgodnych z prawem kościelnym; dyżury homiletyczne księży; brak dbałości wiernych o odpowiedni, licujący z obcowaniem z sacrum strój; nadużywanie świeckich szafarzy nadzwyczajnych przy komunikowaniu czy niedbałe przyjmowanie naszego Pana w komunii świętej. To tylko niektóre oznaki tego kryzysu. Niestety, większość prób naprawy tego kryzysu stanowi jego integralną część.

Przejęci troską o przywrócenie teocentryczności liturgii stworzyliśmy grupkę, która pod nadzorem i aktywnym uczestnictwem księdza Roberta spotyka się raz, dwa razy w miesiącu w domu katechetycznym. Na spotkaniach omawiamy różne aspekty liturgii w oparciu o książki dotyczące liturgii.

W pierwszym roku nasze spotkania oparliśmy o tekst wspomnianego wyżej bp. Schneidera „Msza Katolicka” o znamiennym podtytule „Jak przywrócić centralne miejsce Boga w liturgii”. Obecnie analizujemy Mszę Świętą na podstawie rozmów ks. Wojciecha Nowickiego z Tomaszem Grabowskim OP, najpierw nagranych w postaci filmów na you tube, a następnie wydanych w formie książki pod bardzo czytelnym tytułem „Liturgia krok po kroku”.

Spotkania mają na celu nie tylko pogłębienie wiedzy, czy dzielenie się spostrzeżeniami i troskami, ale również próbę zmian pewnych aspektów podczas Mszy Świętej. Od naszej strony, wiernych, staramy zadbać się o odpowiednie postawy, strój, odpowiednie przyjmowanie Ciała Chrystusa w komunii świętej. Ksiądz Robert również, w miarę możliwości, stara się wrócić do uświęconych tradycją zwyczajów, aby nadać liturgii kierunek ku Bogu. Za przykład niech posłuży tu stosowanie Kanonu rzymskiego (pierwszej modlitwy eucharystycznej) w czasie całego roku, a nie tylko od święta; rozdawanie komunii świętej od lewej do prawej strony tak jak to było w dawniejszych czasach, kiedy prezbiterium było oddzielone balaskami, czy zapowiadanie intencji przed znakiem krzyża, czyli faktycznym rozpoczęciem eucharystii.

Drogi parafianinie, jeśli przywrócenie centralnego miejsca Boga w liturgii leży Ci na sercu, zapraszamy na spotkania. Mają one charakter otwarty, może przyjść każdy i nie jest koniecznością regularne uczestnictwo. Można uczestniczyć w każdym spotkaniu, ale można też przychodzić na te, których temat szczególnie Cię interesuje. Przyjdź, zobacz, zdecyduj co dalej…

Najbliższy termin to 18 marca, godz. 19:30. Wchodzimy w sedno liturgii, modlitwę eucharystyczną. Na początku skupimy się na prefacji. Serdecznie zapraszamy !!!

Jeśli czujesz potrzebę, aby się wcześniej przygotować, można wysłuchać filmiku na you tube wyszukując: „O liturgii krok po kroku vol. 23”.